La ce puteți participa astăzi și mâine la Zilele Maghiare

Cele mai interesante evenimente care vor avea loc luni și marți în cadrul Zilelor Culturale Maghiare, în eventualitatea că publicul vorbitor de limbă română dorește să participe. De asemenea, publicăm programul integral al celor două zile, 14 și 15 august, și câteva imagini din cadrul Festivalului Internațional de Folclor „Sf. Ștefan”.
Luni, 14 august
– de la 10:00 încep vizitele în turnul Bisericii Sf. Mihail. Este necesară întregistrare în prealabil pe www.zilelemaghiare.ro
– de la 12:00, la Biserica Reformată de pe Kogălniceanu are loc un concert de orgă în interpretarea solistei Luptovits Krisztián
– la ora 17:00, la Muzeul de Artă se va vernisa expoziția comemorativă de tapiserii „Interpretarea liniștii”, cu lucrări ale artistei Gazdáné Olosz Ella 
– de la ora 19:00, la Opera Maghiară se va desfășura Gala de deschidere a Zilelor Culturale Maghiare, ca va include concertul violonistei Illényi Katica. 
 
Marți, 15 august
 
– de la ora 15:00, la Bastionul Croitorul va avea loc vernisajul expoziției de fotografie ”Terenul din spate”
– la ora 17:00 va începe Turul orgilor, primul tur ghidat în limba română. Locul de întâlnire pentru cei care vor să participe la tur este în fața Bisericii Sf. Mihail.
– tot de la 17:00, în curtea Muzeului de Artă va concerta trupa Edina and Friends
– la ora 18:00, de data asta la Muzeul Etnografic al Transilvaniei, va avea loc concertul Cvartetului Intono
– de la ora 18:15, pe traseul Clinicilor – Napoca – Centru va fi Parada internațională a porturilor populare
– de la ora 19:00, pe scena din Piața Unirii se va desfășura Gala internațională de dans popular
– la ora 20:00, în curtea Muzeului de Artă va fi concertul Metropol Group: 55 Years of Rock
Programul complet al festivalului se poate accesa pe www.zilelemaghiare.ro

Luni, 14 august

10:00–17:00 Vizită în turnul Bisericii Sf. Mihail

Înregistrare prealabilă online pe www.zilelemaghiare.ro

Loc: Biserica Sf. Mihail

Organizator: Parohia Sf. Mihail, Asociaţia Clujul Comoară

12:00 Cavalcada Internaţională a Dansului în piaţa principală a Clujului

Prezentarea ansamblurilor participante la Festivalul Internațional de Folclor „Sfântul Ștefan”, ediția XXV

Loc: Piața Unirii

Organizator: Fundaţia Bibliotecară Heltai Gáspár, Ansamblul de Dans Popular Szarkaláb, , Asociaţia Culturală SZINT, Fundaţia Casa Tradiţiilor din Transilvania

12:00–12:30 Concert de orgă la prânz

Solistă: Luptovits Krisztián

Loc: Biserica Reformată de pe Kogălniceanu

Organizator: Parohia Reformată din Centrul Istoric al Clujului

12:00 Petőfi Sándor 200: Din lirica creată de Petőfi în Ardeal.

Joc literar-lingvistic sub coordonarea profesorului emerit de limbă maghiară Ferenc Málnási

Loc: Colegiul Unitarian „János Zsigmond”

Organizator: Colegiul Unitarian „János Zsigmond”

13:00 Transilvania, leagăn literar

Joc literar sub coordonarea profesorului emerit de limbă maghiară Ferenc Málnási.
Loc: Colegiul Unitarian „János Zsigmond”

Organizator: Colegiul Unitarian „János Zsigmond”

14:00 Petőfi – versiuni lingvistice

Poeziile lui Petőfi Sándor recitate în diferite limbi.

Loc: UBB – Curtea Facultății de Filologie

Organizator: Asociația Interkulturali-THÉ

14:00 „Anii de liceu…” Jargonul adolescenţilor ardeleni

Joc lingvistic de societate sub coordonarea profesorului emerit de limbă maghiară Málnási Ferenc

Loc: Colegiul Unitarian „János Zsigmond”

Organizator: Colegiul Unitarian „János Zsigmond”

15:00 Memoria lui Petőfi și relicvele revoluției și luptei de eliberare maghiare din 1848-49

Vernisaj.

Curatori: Mitu Melinda, Szebeni Zsuzsa

Loc: Muzeul Reformat din Transilvania

Organizator: Muzeul Naţional de Istorie a Transilvaniei, Institutul „Liszt” din Sfântu Gheorghe

15:00 Petőfi Sándor 200 – „János Viteazul”.

Joc literar-lingvistic sub coordonarea profesorului emerit de limbă maghiară Ferenc Málnási

Organizator: Colegiul Unitarian „János Zsigmond”
Loc: Colegiul Unitarian „János Zsigmond”

16:00 Un rătăcitor al artelor

De vorbă cu scriitorul și istoricul de artă Banner Zoltán.

Moderator: Egyed Emese

Loc: Casa Libertății Religioase

Organizator: Asociaţia Clujul Comoară, Asociația Interkulturali-THÉ

16:00 Zâmbește, poezie mică, către lume

Masă rotundă cu poetul și traducătorul Lengyel Ferenc despre volumele sale pentru copii și cu ilustratoarea volumelor sale, Bak Sára.

Moderator: Cseh Katalin (poet)

Loc: Casa Bocskai

Organizator: Editura NIS (NIS Electronics)

17:00 Interpretarea liniștii

Vernisajul bilingv al expoziției comemorative de tapiserii, Gazdáné Olosz Ella.

Curator: Gazda József

Loc: Muzeul de Artă

Organizator: Asociaţia Clujul Comoară, Muzeul de Artă Cluj

17:00 Prima grădină botanică a Universității József Ferencz – istoria grădinii Mikó între 1872 și 1920

Prelegere susținută de biolog T. Veress Éva

Loc: Sediul Societăţii Muzeului Ardelean

Organizator: Asociaţia Kolozsvár Társaság

17:00 Moștenirea religioasă ca mijloc de supraviețuire și renaștere a diasporei maghiare

Masă rotundă.

Participă: Nacsa Lőrinc (comisar ministerial responsabil cu coordonarea măsurilor necesare implementării Planului național de acțiune pentru turism religios), Márk Aurél Érszegi (expert în cadrul Ministerului de Externe şi Relaţii Economice Externe din Ungaria), Veres Stelian (director economic al Arhiepiscopiei Romano-Catolice de Alba Iulia), Böjte Csaba (călugăr franciscan, președinte al Fundației Szent Ferenc din Deva).

Moderator: Koncz Attila (jurnalist profesionist, teolog).

Loc: #Főtér23

Organizator: Consulatul General al Ungariei la Cluj

18:00 Degustare de vinuri

Prezentarea domeniului Zaig (Lechința)

Loc: Liceul Teoretic „Apáczai Csere János” (sala festivă)

Organizator: Societatea Borvadász, Asociaţia Clujul Comoară

19:00 Gala de deschidere a Zilelor Culturale Maghiare din Cluj – ediția a XIV-a

Concertul violonistei Illényi Katica.

La pian: Bundzik István.

Acompaniament: Orchestra Operei Maghiare din Cluj-Napoca. Dirijor: Kulcsár Szabolcs

Loc: Opera Maghiară din Cluj

Organizator: Asociaţia Clujul Comoară, Asociația ZCMC

19:00 KlausenMusik

Concert de orgă

Solist: Erich Türk 

Loc: Biserica Sf. Mihail

Organizator: Asociaţia Egyházzene-Kolozsvár

23:00 Festivalul Internațional de Folclor „Sfântul Ștefan”, ediția XXV

Seară de dansuri populare la Heltai

Loc: Heltai FolkCenter

Organizator: Fundaţia Bibliotecară Heltai Gáspár, Ansamblul de dansuri populare Szarkaláb, Asociaţia Culturală SZINT, Fundaţia Casa Tradiţiilor din Transilvania

Marți, 15 august

10:00 Plimbare prin Cimitirul Central

Tur ghidat în limba maghiară de Dávid Sipos (secretarul Fundației ,,Házsongárd”).

Întâlnirea va avea loc la intrarea cimitirului.
Organizator: Fundaţia Házsongárd

10:00–16:00 Ziua porților deschise la Casa Memorială Szabédi

Loc: Casa Memorială „Szabédi László”

Organizator: SMCT, SMCT Organizaţia de Tineret

10:00–17:00 Vizită în turnul Bisericii Sf. Mihail

Înregistrare prealabilă online pe www.zilelemaghiare.ro.
Loc: Biserica Sf. Mihail

Organizator: Parohia Sf. Mihail, Asociaţia Clujul Comoară

10:30–12:00 EduCastle – Castel în Transilvania

Activități pentru copii

Înregistrare şi detalii pe pagina facebook Kastély Erdélyben (facebook.com/kastelyerdelyben).

Loc: Planetárium Kids

Organizator: Grupul PONT

11:00 Tur ghidat în limba maghiară pe Kogălniceanu

Ghid: József Lukács (istoric)

Întâlnire la Bastionul Croitorilor.
Organizator: Muzeul de Istorie al UBB

11:00 Ziua morților la Viena – In memoriam Kányádi Sándor

Serată literară cu actrița Havas Judit.

Loc: Sediul Societăţii Muzeului Ardelean

Organizator: Asociaţia Kolozsvár Társaság

11:00 Prezentarea turistică a orașului Kiskőrös (Ungaria)

Loc: #Főtér23

Organizator: Consulatul General al Ungariei la Cluj

12:00 Cavalcada Internaţională a Dansului în piaţa principală a Clujului

Prezentarea ansamblurilor participante la Festivalul Internațional de Folclor „Sfântul Ștefan”, ediția XXV

Loc: Piața Unirii

Organizator: Fundaţia Bibliotecară Heltai Gáspár, Ansamblul de dansuri populare Szarkaláb, Asociaţia Culturală SZINT, Fundaţia Casa Tradiţiilor din Transilvania

12:00–12:30 Concert de orgă la prânz

Solistă: Vajas Gréta

Loc: Biserica Reformată de pe Kogălniceanu

Organizator: Parohia Reformată din Centrul Istoric al Clujului

12:00 Arany János: Toldi.

Joc literar-lingvistic în limba română sub coordonarea profesorului emerit de limbă maghiară Ferenc Málnási, pe baza traducerii realizate de Gelu Păteanu.

Loc: Colegiul Unitarian „János Zsigmond”

Organizator: Colegiul Unitarian „János Zsigmond”

13:00–14:30 EduCastle – Castel în Transilvania

Activități pentru copii

Înregistrare şi detalii pe pagina facebook Kastély Erdélyben (facebook.com/kastelyerdelyben).

Loc: Planetarium Kids

Organizator: Grupul PONT

13:30 Transilvania, leagăn literar

Joc literar în limba română sub coordonarea profesorului emerit de limbă maghiară Ferenc Málnási

Loc: Colegiul Unitarian „János Zsigmond”

Organizator: Colegiul Unitarian „János Zsigmond”

14:00 VERDE pentru noi!

Atelier de conştientizare a problemelor de mediu.
Loc: Casa Memorială „Szabédi László”

Organizator: SMCT Organizaţia De Tineret

14:00–17:00 Joc de societate „Cashflow 101”

Deprinderea şi dezvoltarea prin joacă a inteligenţei financiare.

Înscrieri la coordonatorul jocului. Tel: 0742.054.707 / 0728.013.539

Loc: Planetarium

Organizator: Clubul Magyar Gazdag Papa

15:00 Terenul din spate. Drumeții prin peisajele ascunse ale fotbalului maghiar

Vernisaj bilingv. Expoziție foto itinerantă.

Curator: Csillag Péter.

Loc: Bastionul Croitorilor

Organizator: PIM – Muzeul „Kazinczy Ferenc”, Revista „Nemzeti Sport”, Asociaţia Clujul Comoară

15:0016:30 Slujbă de deschidere a Casei Herepei cu preotul reformat Fazakas Zsolt

Loc: Casa Herepei

Organizator: Eparhia Reformată din Ardeal, Asociaţia Tinerilor Creştini IKE, Centrul de Presă Reformat din Ardeal

16:00 Expoziție de fotografie cu lucrări ale studenților Universității Sapientia: Bende Helga, Halászy Kamilla, Vaida Emanuel

Vernisaj.

Loc: Universitatea Sapientia

Organizator: Universitatea Sapientia

16:00 ART & MONEY – Publicritic

Vernisajul expoziției internaționale de GIF și afișe.

Loc: #Főtér23

Organizator: Consulatul General al Ungariei la Cluj, Universitatea Creştină Partium Oradea, Zilele Sfântului Ladislau, Non-common Design Studio Publicritic

16:00 XV. Istoria industriei clujene. Amintiri din Fabrica de Pielărie și Încălțăminte.

Amfitrioana evenimentului: Bitay Enikő.

Sub mottoul „Vino cu o amintire!”, va avea loc o scurtă prezentare și discuții libere ale foștilor angajați și a publicului interesat de acest subiect.

Loc: Sediul Societăţii Muzeului Ardelean

Organizator: Societatea Muzeului Ardelean – secţia Ştiinţe Tehnice

16:00 „Atașamente. Comunitățile locale într-o lume în curs de globalizare”

Studii științifice editate de Bakó Rozália, Nistor Laura.

Prezintă: Sántha Ágnes (Universitatea Sapientia, Facultatea de Științe Tehnice și Umaniste Târgu Mureș).

Gazdă: Sorbán Angella (directoarea Editurii Scientia).

Loc: Casa Bocskai

Organizator: Editura Scientia

16:3018:00 Bea o bere cu preotul. Provocările capelanilor universitari.

Masă rotundă.

Invitați: Szomor Abigél, Dávid István, Furó Félix.

Moderator: Vitus-Bulbuk István.

Loc: Casa Herepei

Organizator: Eparhia Reformată din Ardeal, Asociaţia Tinerilor Creştini IKE, Centrul de Presă Reformat din Ardeal

17:00 Turul orgilor: Orgile renovate ale Bisericilor Sf. Mihail și Evanghelică-Lutherană Pietati.

Ghid în limba română: Miklós Györgyjakab (profesor de muzică).

La orgă: Ádám Sándor Fazakas.

Întâlnire în fața Bisericii Sf. Mihail.

Organizator: Asociaţia Clujul Comoară, Asociația ZCMC

17:00 O culoare ca o sută

Vernisajul expoziției artistei Darvay Tünde.

Loc: Galeria Apáczai

Organizator: Liceul Teoretic „Apáczai Csere János”

17:00 Cu ochii deschiși: Șapte bastioane roșii – capitole din trecutul și prezentul sașilor transilvăneni.

Serie de discuții, ediția de vară.

Invitați: Rab Irén – istoric de cultură, publicistă; Jakabházi Réka – profesor universitar, cercetător; Szenkovics Enikő – traducător. Gazdă: Laczkó Vass Róbert

Loc: Casa Memorială „Györkös Mányi Albert”

Organizator: Casa Memorială „Györkös Mányi Albert”

17:00 Presa de cultură publică din Transilvania

Masă rotundă.

Invitați: ​Zsidó Ferenc ​(redactor șef revista „Székelyföld​”), Vicsai Zsolt ​(​redactor șef „Hepehupa”), Karácsonyi Zsolt ​(​redactor șef „Helikon”​), Kovács Kiss Gyöngy ​(​redactor șef „Korunk​”), Szűcs László ​(​redactor șef „Újvárad​”), Vida Gábor ​(​redactor șef „Látó​”), Böszörményi Zoltán („Irodalmi Jelen”), Dáné Tibor Kálmán și Szabó Zsolt ​(​foști redactori șef revista „Művelődés”)​, Benkő Levente ​(​redactor șef revista „Művelődés​”)​.

Loc: Galeria Studio Korunk

Organizator: Asociaţia Kolozsvár Társaság, Uniunea Jurnaliştilor Maghiari din România, Revista Művelődés

17:00 Campionatul comunitar de fotbal Dribli, ediția a 9-a
Loc: Liceul Teologic Reformat

Organizator: Clubul de Fotbal Amator pentru Copii DRIBLI

17:00 Concert Edina and Friends

Loc: Muzeul de Artă

Organizator: Asociaţia Clujul Comoară, Asociația ZCMC

17:00–18:00 Cinema Taverna: Viața mea Africa – In memoriam dr. Sáska László

Loc: Muzeul Cinematografiei din Transilvania (subsolul Casei TIFF)

Organizator: Muzeul Cinematografiei din Transilvania

17:00–18:30 Autoapărare pentru copii cu instructorul de karate Kerekes Imre

Loc: Liceul Teoretic „Báthory István”, sala de sport (sunt recomandate haine de gimnastică, pantofi de sport)

17:30 Bicentenarul Petőfi în orașul natal al poetului

Invitați: Molnár Elvira și Tóth Anett (Asociația Turistică a Regiunii Kiskőrös), Szabó Adrián (Asociația pentru Cultură Kiskőrös), Szedmák Tamás (viceprimar Kiskőrös).

Loc: #Főtér23

Organizator: Consulatul General al Ungariei la Cluj

18:00 „Dar apa este Domnul”

Vernisajul expoziției elevilor Liceului „Apáczai”

Loc: Biserica Reformată de pe Kogălniceanu

Organizator: Liceul Teoretic „Apáczai Csere János”

18:00 Concertul Cvartetului Intono

Loc: Muzeul Etnografic al Transilvaniei

Organizator: Asociaţia Clujul Comoară, Asociația ZCMC

18:00 Degustare de vinuri

Prezentarea domeniului Balla Géza (Miniș)

Loc: Liceul Teoretic „Apáczai Csere János” (sala festivă)

Organizator: Societatea Borvadász, Asociaţia Clujul Comoară

18:15 Festivalul Internațional de Folclor „Sfântul Ștefan”, ediția XXV

Parada internaţională a porturilor populare în centrul Clujului

Traseu: Sediul Fundaţiei Heltai – Piaţa Lucian Blaga (Păcii) – Str. Napoca – Scena principală din Piaţa Unirii

Organizator: Fundaţia Bibliotecară Heltai Gáspár, Ansamblul de Dans Popular Szarkaláb, Asociaţia Culturală SZINT, Fundaţia Casa Tradiţiilor din Transilvania

18:00 Kőváry László: „Cluj-Napoca în secolul al XIX-lea”

Lansare de carte.

Invitaţi: Gaal György (istoric) și H. Szabó Gyula (directorul editurii Kriterion)

Loc: Casa Bocskai

Organizator: Editura Kriterion

18:00 Marie Kreutzer – „Corsage” (2022, 113 min.)

Dramă istorică – Austria, Franța, Germania. Nu este recomandat copiilor sub 15 ani.

Înainte rulează filmul Buzási Gyopár: „Babuka în iarbă” (2017, 11 min., animație-documentar)

Loc: Universitatea Sapientia, Aula festivă „Hunyadi Mátyás”

Organizator: Universitatea Sapientia, Consulatul General al Ungariei la Cluj, Asociația Filmtett

19:00 Festivalul Internațional de Folclor „Sfântul Ștefan”, ediția XXV

Gala internaţională de dans popular

Loc: Piața Unirii

Organizator: Fundaţia Bibliotecară Heltai Gáspár, Ansamblul de Dans Popular Szarkaláb, , Asociaţia Culturală SZINT, Fundaţia Casa Tradiţiilor din Transilvania

19:00 Salonul de artă Artwise

Loc: Xponential Transylvania

Organizator: Asociația Artwise

20:00 Maksay Ágnes – László Loránd: „Taci, vântule care urli! Lasă-mă să vorbesc…” – Petőfi în Transilvania (60 min.), film documentar.

Loc: Universitatea Sapientia, Aula festivă „Hunyadi Mátyás”

Organizator: Studio Videopontes, MTVA, Universitatea Sapientia din Cluj-Napoca, Consulatul General al Ungariei la Cluj, Asociaţia Clujul Comoară

20:00 Concert Metropol Group: 55 Years of Rock

Loc: Muzeul de Artă

Organizator: Asociaţia Clujul Comoară, Asociația ZCMC

23:00 Festivalul Internațional de Folclor „Sfântul Ștefan”, ediția XXV

Seară de dansuri populare la Heltai

Loc: Heltai FolkCenter

Organizator: Fundaţia Bibliotecară Heltai Gáspár, Ansamblul de Dans Popular Szarkaláb, , Asociaţia Culturală SZINT, Fundaţia Casa Tradiţiilor din Transilvania

Distribuie articolul pe social media: