Superliga: Farul Constanţa a învins pe CFR Cluj, scor 1-0 / Primul eşec pentru clujeni în play-off

Echipa Farul Constanţa a învins sâmbătă seara, pe teren propriu, scor 1-0, formaţia CFR Cluj, în etapa a cincea din play-off-ul Superligii.

După o primă repriză fără gol, Farul a deschis scorul în minutul 53. Grameni a pasat lui Băluţă, iar acesta a trimis lui Mazilu, care a înscris. În minutul 89 Gustavo Marins şi Janga au intrat la un balon în careul gazdelor, arbitrul Sebastian Colţescu a dictat iniţial penalti, dar, după intervenţia VAR, a anulat lovitura de pedeapsă, considerând că Marins a lovit mingea.

Farul rămâne pe primul loc în clasament, cu 42 de puncte, la patru puncte de ocupanta locului secund, CFR Cluj, care are 38 de puncte. Este prima înfrângere suferită de clujeni în acest play-off.

Ambele echipe au avut absenţe importante: la Farul nu a putut juca Alibec, iar de la CFR Cluj au lipsit, accidentaţi, Ciprian Deac şi Camora.

O galerie feroviară cifrată la 100 de persoane a însoțit echipa la Ovidiu.

FARUL: Aioani – Kiki, Larie, M. Popescu, Borza (K. Boli 75) – Artean, Nedelcu (Marins 69), T. Băluţă – Mazilu (I. Cojocaru 76), L. Munteanu (Sali 88), Grameni (Casap 88). ANTRENOR: Gheorghe Hagi

CFR CLUJ: Scuffet – C. Manea, Yuri, A. Burcă, Braun – Boateng, Muhar, Cvek (Yeboah 60) – Petrila (Bîrligea 60), Janga, E. Krasniqi. ANTRENOR: Dan Petrescu

Cartonaşe galbene: T. Băluţă 90+2, Marins 90+5 / Braun 90+2, Janga 90+2

Arbitri: Sebastian Colţescu – Daniel Mitruţi, Imre-Laszlo Bucsi – Viorel Nicuşor Flueran

Arbitri VAR: Horia Gabriel Mladinovici – Sebastian Eugen Gheorghe

Observator: Florin Hîncu