U BT a pierdut derbyul de la Oradea. Incident violent cu Guzman. U a deschis o anchetă

Campioana en-titre U Banca Transilvania Cluj a fost învinsă sâmbătă, în deplasare, partida din etapa a XXIII-a a Ligii Naţionale, faza Top 10, de formaţia CSM Oradea, scor 82-74 (50-43). Karel Guzman, de la U BT Cluj, a fost eliminat din joc în sfertul doi pentru reacţii violente în urma unor şicane cu un adversar, informează News.ro.

Minutul 13 al partidei a fost chiar cu ghinion în acest meci, după ce Guzman de la oaspeţi şi Markovic de la gazde s-au ”intersectat” în drumul spre băncile tehnice la time-out. Markovic l-a îmbrâncit ”discret” pe Guzman, care a căzut, iar pe fondul unor şicane între cei doi şi în primul sfert, cubanezul a reacţionat violent. A fost ţinut de jucătorii adverşi ca să nu ajungă la Markovic, iar apoi cu mare greutate a fost izolat de echipa sa. Arbitrii au revăzut toate fazele, meciul fiind întrerupt circa 15 minute, după care au decis eliminarea din joc a lui Guzman, care a părăsit terenul sub escorta coechipierului Stipanovic, indisponibil pentru acest meci.

Ambele echipe s-au aflat la conducere, însă gazdele au dominat ultimele minute de joc, dar pe fondul unor decizii de arbitraj contestate de banca tehnică adversă. Finalul a fost marcat de noi îmbrânceli, de această dată între managerul CSM Oradea, Şerban Sere, şi antrenorii U BT Cluj, după fluierul final.

Principalii marcatori ai partidei au fost Neal 24 puncte, Markovic 18, pentru gazde, respectiv Căţe 16, Gordic 15, pentru U BT Cluj.

În urma rezultatului, CSM Oradea este lider, cu 25 puncte, urmată de U BT Cluj, cu 24.

În celelalte partide ale etapei din Top 10 s-au înregistrat rezultatele: FC Argeş Piteşti – SCM Timişoara 72-56, CSU Sibiu – Athletic Constanţa 78-74, Dinamo Bucureşti – Rapid Bucureşti 99-79, CSO Voluntari – SCMU Craiova 84-76.

Etapa a XIV-a, Top 10, programează partide între 20-25 martie.

Incident grav cu GUZMAN

Clubul U BT a transmis presei un comunicat cu precizări despre cazul GUZMAN:

În aceasta seară, pe parcursul meciului desfășurat pe terenul echipei CSM Oradea din cadrul ligii naționale de baschet masculin, în sfertul al doilea, la scorul de 35-28, a avut loc un incident în care a fost implicat jucătorul echipei noastre Karel Guzman.

În timpul meciului, Karel Guzman a manifestat un comportament agresiv, care nu este promovat și agreat în cadrul clubului U-BT, indiferent de posibilele circumstanțe provocate de adversar.

În urma unei altercații care a avut loc pe terenul de joc, conflict ce a fost aplanat cu intervenția membrilor staffului echipei noastre și a firmei de securitate, jucătorul Karel Guzman a fost descalificat din joc de către brigada de arbitri. Conform procedurii regulamentare, jucătorul a fost obligat să părăsească terenul de joc.

Din cunoștințele noastre, jucătorul Karel Guzman nu are nici un fel de antecedente de violenta, iar în cadrul echipei noastre a exprimat întotdeauna o atitudine responsabilă și bazată pe respect.

Clubul U-Banca Transilvania își afirmă pe această cale poziția clară de condamnare ferma a oricăror acțiuni de violență în sport și vă susține întotdeauna spiritul de competitivitate bazat pe fair-play. În cadrul clubului vă fi deschisă o anchetă disciplinară ca urmare a acestui incident.