Mii de moţi și clujeni au participat duminică, 9 iulie, la Crucea Iancului din comuna montană Mărişel, la sărbătorirea marelui Avram Iancu, avocat și luptător pentru drepturile românilor în fostul Imperiu austro-ungar. Avram Iancu a fost lider al armatei revoluţionare române din Transilvania de la 1848-1849.
Ca de obicei politicienii s-au înghesuit: liderul AUR, George Simion, primarul Clujului, Emil Boc, viceprimarul Dan Tarcea, președintele PNL Cluj, Daniel Buda, Gheorghe Funar (PRM), subsecretarul de stat din Ministerul, Dezvoltării Cristian Haiduc, vicepreședintele Autorității Naționale Sanitar Veterinară și Siguranță Alimentară, Ioan Oleleu, primari din zonă.
A avut loc o slujbă religioasă apoi un spectacol folcloric.
Bătălia de la Mărişel – Fântânele a avut loc la 6 iulie 1849, cetele moţilor fiind alcătuite din aproximativ 500 oameni, în timp ce oastea maghiară a avut 3.000 de oştaşi bine înarmaţi şi cinci tunuri. Tribunii Nicolae Corcheş şi Iacob Olteanu, trimişi de Crăişorul Munţilor, Avram Iancu, au organizat trei cete de luptă, formate din 123 de vânători, 137 de lănceri şi din locuitorii satelor din jur, toţi dispuşi în trei puncte strategice, pe unde trebuia să treacă trupele inamice. De mare ajutor în obţinerea victoriei au fost tulnicăresele conduse de o femeie dârză, Pelaghia Rosu, devenită o figură legendară a Apusenilor, o adevărată Ioana Darc a Apusenilor.
Boc, discurs fulminant!
Toți politicienii au luat cuvântul. Un discurs fulminant, plin de elan patriotic, a avut primarul Clujului, care provine și el din zona montană a județului, din comuna Răchițele, Munții Apuseni.
Redăm discursul lui Boc:




